Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea Pescuit Vrancea
Site-ul bravilor pescari vranceni

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
  AlbumAlbum   ProfilProfil    Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Pescuit la Calimanesti

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea -> Pescuitul stationar
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Constantin
Site Admin

Data înscrierii: 12/Iun/2007
Locație: Focsani

MesajTrimis: Dum Iun 24, 2007 9:36 am    Titlul subiectului: Pescuit la Calimanesti Răspunde cu citat (quote)

Cele ce urmeaza sunt concluziile ce le-am tras dupa Concursul din luna aceasta de la Calimanesti.

Asadar :

1. Cand mergeti la o balta necunoscuta faceti - totusi - efortul de a o cunoaste. Folositi mai multe tipuri de monturi, plute, momeli, etc. Mergeti de-a lungul baltii sa-i cunoasteti mai bine profilul. Observati - si "trageti de limba" - pe ceilalti pescari. Eventualele pierderi de peste le veti recupera data viitoare. Inainte de a lua decizia de a merge in acel loc incercati sa obtineti informatii - oricat de sumare - despre acesta : tipul substratului, adancimea medie, obstacole, iarba, etc.

2. Lacul de acumulare Calimanesti :
a) conteaza f mult nivelul apei. Ce va voi spune in continuare se va raporta la un nivel corespunzator a 2 dale si jumatate de dig neacoperite de apa. La o varga de 8 m adancimea era de 4 m. Dar nu va pot garanta daca era efectiv in zona plata.
Un cunoscator al zonei mi-a spus ( oricum era prea tarziu !) ca poate fi atinsa de o varga de 9-10 m;

b) am vazut la o varga de 8 m atasata o pluta cu butoias, antena scurta si tija lunga;

c) un competitor lucra - alternativ - cu o Rubensiana de 11 m si Shefield. La aceasta din urma avea o pluta waggler cu butoias. Nu am putut sa-mi dau seama daca era de tipul Cralusso. Acest concurent s-a aflat pe podium;

d) nadirea initiala sa fie grea, de fund si bine umezita.
Ulterior naditi cu nada mai usoara - care sa faca un nor sub forma unui con - si la intervale egale. De preferat inainte de a lansa montura. ( La obleti norul trebuie a fie sub forma de sfera )

e) cei mai multi pesti prinsi - dintre cei mai marisori - au fost morunasii. Exista o nada speciala pentru ei. Eu am avut, dar nu a fost indeajuns Smile;

f) la Calimanesti rare sunt cazurile cand apa este linistita, oglinda. Folositi plute stabile la vant usor. Altfel pluta este purtata spre mal;

g) liniile sa le atasati la fata locului in functie de situatia de moment. Este mai eficient in economia timpului.

Astept si alte pareri.

Ultima actualizare ( Sunday, 24 June 2007 )
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea -> Pescuitul stationar Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum