Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea Pescuit Vrancea
Site-ul bravilor pescari vranceni

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
  AlbumAlbum   ProfilProfil    Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Tragi-comedie la Ciuslea!

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea -> Unde am fost si ce-am patit :)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Constantin
Site Admin

Data înscrierii: 12/Iun/2007
Locație: Focsani

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 5:54 pm    Titlul subiectului: Tragi-comedie la Ciuslea! Răspunde cu citat (quote)

Ar fi pacat ca povestea ce urmeaza sa nu vada lumina "tiparului".

Azi m-am infiintat la Ciuslea. Pentru prima si întâia oară in acest an ca pescar practicant si nu ca ...observator sau trimis "special" al acestui site Laughing

Cred ca era trecut de ora 10. Observ - cred ca prima fractiune de secunda mi-a scapat!- ca varful lansetei de feeder este curbat binisor.
Intep! Pare a fi ceva greu; dar mai vad ca firul era ingreunat de un "pachet" de ierburi plutitoare. Insist. Bobina mulinetei se roteste greu. Insist! E clar! Ceva e la capatul firului. Insist. Ceva nu imi este clar. Acel ceva de la capatul firului e greu dar nu opune rezistenta!!! Un asemenea lucru nu am mai intalnit Wink
Mulinez! Trag cu coada ochiului la varf. Este serios inconvoiat. Parca ...parca acel ceva se apropie. Stiu ca nu am un carlig mare; daca scapa?! Se duce in stanga. Mentin contactul. In sfarsit prima rezistenta. Slabesc frana. Inutil!!! Ce se intampla doctore?! Mulinez! Mulinez! Ceva alburiu apare la suprafata apei. Vai mie! E mare! Si vine alene spre mal. Imi tremura picioarele. Apuc minciogul si-l "infig" in apa. Aici e ...aici. Sa nu-l speri. Nu, nu se sperie! Trag de miciog. E al meu! Uf!!! Duc minciocul 2-3 metri mai sus pe mal. Pestele - o platica daca nu "ruginita" oricum bine "bronzata"! (sigur batea peste o kila juma)- sta linistit in mincioc acoperit mai bine de jumatate de plasa acestuia. Cobor sa iau o scula cazuta intre timp in apa. Ma intorc apoi spre 'mnealui. Si ...si...ati ghicit! Cineva spunea ca un meci de fotbal se termina la cabine. Ei! la mine aici s-a oprit lupta- da, lupta!- cu "monstrul". O saritura si o ia la vale. Nu am curajul sa ma iau dupa el. Dunga alunecoasa de mâzga imi taie elanul! Dar LUI nu! Dimpotriva! Se opreste cateva secunde la marginea apei sa-si traga "rasuflarea". Ma reped la lanseta. Geaba bre, geaba! Dumnealui a plecat cu carlig cu tot! Sa-l poarte sanatos!

O mare Regina a Romaniei are un titlu de capitol in cartea vietii sale: "Nenorocireo! Fii binevenita daca vii singura!"
Nici la mine nu a venit singurica Crying or Very sad Dupa cca o ora o alta platica mai putin bronzata a plecat - tot cu podoaba clasica pescareasca! - de deasupra minciocului!

Deh! Debut dramatic bre, dramatic!

Mai spre sfarsitul meciului tot un ghebos - dar de o alta specie!- a binevoit sa intre in juvelnic. Da, de o saramura voi avea spre seara!

P.S. Toate cele zise au fost cu martori. Dar nu pot ca sa va spun numele lor. Cine stie?! Nu vreau sa le fac vreun rau Smile . Stiti boieri dumneavoastra cum vine asta Idea
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea -> Unde am fost si ce-am patit :) Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum