Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea Pescuit Vrancea
Site-ul bravilor pescari vranceni

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
  AlbumAlbum   ProfilProfil    Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Mamaliga de momeala in 9 minute!

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea -> Pescuitul crapului
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Constantin
Site Admin

Data înscrierii: 12/Iun/2007
Locație: Focsani

MesajTrimis: Vin Aug 03, 2007 12:57 pm    Titlul subiectului: Mamaliga de momeala in 9 minute! Răspunde cu citat (quote)

Este - din cate n+1 retete am citit - cu totul inedita. Cu alte cuvinte e productie proprie. Nu e lipsa de modestie. Spun ca se stie in cine veti putea arunca cu ...mamaliga daca nu veti fi multumit(i).
Intr-o cutie cilindrica de plastic de cca 400 ml ( din cele de marinata macrou ) se pune 1 1/2 ceasca medie de faina de porumb si una de grau. Se omogenizeaza si se adauga apa treptat pana se face precum un terci ceva mai apos. Se pune apoi aroma. Daca este lichida atunci se va pune ceva mai putina apa.
Se dau pe centrul capacului 4-6 gauri pe un cerc avand diametrul de 2-3 cm .
Se lasa continutul 1/2 ora pentru transferul aromelor si se amesteca iarasi.
Vasul cu capac se va pune in cuptorul cu microunde la puterea de 450W timp de 8-9 minute.
Se pune apoi vasul la racorit cu gura in jos.
O subvarianta : cutia ce urmeaza a se introduce in cuptor va fi "tapetata" cu ulei vegetal iar ingredientele vor fi pregatite intr-un alt vas. Astfel desprinderea se va face mai repede.

Se obtine o mamaliga consistenta dar si elastica ( aruncand un cubulet de pardoseala a facut un recul de cca 2 cm ). Isi pastreaza f bine aroma.
In apa lacului a rezistat peste 3 ore.
Cantitatea obtinuta poate fi suficienta pentru 2 lansete si o zi de pescuit. Se pot pune in cuptor chiar 3 cutii simultan.

Daca nu de prima data, la urmatoarea incercare nu veti pierde mai mult de 15 minute.

P.S. 1 IN SFARSIT. Am scapat de mestecat !
P.S. 2 Astept feedback-ul !

Ultima modificare efectuată Constantin la Dum Aug 05, 2007 12:57 pm, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Constantin
Site Admin

MesajTrimis: Vin Aug 03, 2007 6:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Regret dar nu cunosc ceva deosebit in prepararea porumbului, desi o modalitate mult mai rapida m-ar interesa.
De altfel solutia cu mamaliga la cuptorul cu microunde a plecat de la dorinta de a pierde cat mai putin timp cu prepararea acesteia.
Cine stie, poate voi avea candva inspiratia necesara si pentru porumbul atat de drag crapului. Ca si mamaliga , de altfel.
Constantin
Site Admin

MesajTrimis: Vin Oct 12, 2007 8:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In partida de pescuit din 9 oct. a.c. am probat eficacitatea mamaligii pregatita la cuptorul cu microunde.
"Anduranta " fusese verificata de mai multe ori. Acum am prins crapceni.
Deci se poate Exclamation Arrow
gabisandu
FRESH

Data înscrierii: 15/Aug/2007
Locație: Piatra Neamt

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 11:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O modalitate rapida de pregatirea prorumbului ar fi urmatoarea:

Se pune la fiert in apa plata porumbul impreuna cu 250gr de zahar pana crapa bobul. Dupa fierbere se separa imediat apa de boabe cu strecuratoarea, se pun boabele in borcane de 1 litru, se pune peste arome, atractanti, etc si 250 ml din apa in care a fiert porumbul, se inchide recipientul si apoi se zbate borcanul energic din 15 in 15 minute pana se raceste. In acest mod toate ingredientele intra uniform in boabe, boabele fiind fierbinti vor suge repede toate aromele. Borcanul nu se deschide pana pe balta.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Constantin
Site Admin

MesajTrimis: Sâm Mai 03, 2008 11:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

gabisandu a scris:
Se pune la fiert in apa plata porumbul impreuna cu 250gr de zahar pana crapa bobul. [...]

Interesanta reteta.

Multumim!

Vom fi recunoscatori daca s-ar putea adauga doua elemente : cantitatea de porumb si cea de apa.
gabisandu
FRESH

Data înscrierii: 15/Aug/2007
Locație: Piatra Neamt

MesajTrimis: Sâm Mai 03, 2008 10:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Scuze, 1 kg de porumb, iar apa cat sa-l cuprinda...
bajureanu

Data înscrierii: 02/Iul/2008
Locație: FOCSANI

MesajTrimis: Sâm Aug 30, 2008 8:58 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua
Sunt mai nou pe forum. Vreau sa zic, ca aseara tocmai am preparat o mamaliga dupa reteta d-nului Constantin. Prima impresie .....buna. Acum sa vedem cum reactioneaza in apa, pe balta. Daca tine vremea cu noi o testez azi si apoi o sa va comunic rezultatul.

O zi buna la toata lumea si .........FIR INTINS
Sus
ciortanel

Data înscrierii: 05/Mar/2008

MesajTrimis: Dum Apr 05, 2009 10:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Domnule Constantin, dvs a-ti probat reteta pe care a-ti mentionat -o mai sus Question
Eu am incercat sa obtin mamaliga descrisa de dvs ,dar nu mi-a iesit din prima asa ca am trecut la testari si va pot spune ca am reusit dar tot secretul este ca , puterea cuptorului cu microunde sa fie setata in pozitia de decongelare si timpul marit la 12 minute caci altfel se obtine o mamaliga cu miezul crud.
Testati si iar testati Wink Wink Wink
Nitu V
JUNIOR

Data înscrierii: 29/Feb/2008
Locație: braila

MesajTrimis: Sâm Ian 30, 2010 9:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu tin neaparat sa va spun ce reteta de mamaliga sau porumb am testat ultima data . eu le prepar clasic: mamaliga o amestec cu facaletul -mai bine zis unele amestecuri de nada pt ca mamaliga nu o fol demult in carlig-iar porumbul il fierb pur si simplu cat cred ca-mi foloseste . uneori mai mult alteori mai putin. ce vreau sa va spun este ca ...incercati sa renuntati la cuptoarele cu microunde la preparatul hranei voastre.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Constantin
Site Admin

MesajTrimis: Sâm Ian 30, 2010 11:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nitu V a scris:
nu tin neaparat sa va spun ce reteta de mamaliga sau porumb am testat ultima data . eu le prepar clasic: mamaliga o amestec cu facaletul -mai bine zis unele amestecuri de nada pt ca mamaliga nu o fol demult in carlig-iar porumbul il fierb pur si simplu cat cred ca-mi foloseste . uneori mai mult alteori mai putin. ce vreau sa va spun este ca ...incercati sa renuntati la cuptoarele cu microunde la preparatul hranei voastre.

Fiind inca sub presiunea unor replici primite si date pe un alt topic voi incerca sa fac o f scurta...dizertatie.
Stiu mai multe lucruri decat le folosesc Sad . Apoi sunt cumva in echilibru intre conservatorism vs multitudinea noutatilor. Sunt avid de nou dar nici nu arunc la gunoi lucruri de mult si de multi verificate! Pe de alta parte ma mai uit - de la distanta!- si la altii. Anul trecut prin octombrie am vazut la Ciuslea cum un tanar se lupta sa aduca la mal un peste mare. M-am dus sa-l ajut. Pana sa ajung eu pestele era in mincioc. Uitandu-ma la peste am zarit si montura. In carlig era un cubulet de mamaliga. Am spus ca pestele- un crap- are cca 5 kg. Dar tanarul - modest, cinste lui- a zis: "nu cred; mai degraba 4". A mai prins doi crapceni de cca 1.5 kg. La plecare mi-a adus un o bucata mare de mamaliga, puternic aromata, bine facuta. Nu mi-am dat seama daca era din comert sau facuta in casa.

Stiu sa fac boiliesuri dar in apele noastre unde se afla un crap- deci nu crapceni! - la 1 kmp e costisitor sa educi pesti la aceste delicatesuri Confused
Daca ar face-o mai multi ar fi mult mai usor. Dar cum in Vrancea domina stationarii...

Cat priveste cuptorul cu microunde il folosesc mai degraba pentru incalzit mancarea.
In context: intr-o carte de indrumari de sanatate era un capitol intitulat: "Cuptorul cu microunde- o bomba alimentara". Dar spre surprinderea mea autorul nu a justificat de fel afirmatia lui. Am auzit si citit destule critici la acest aparat dar nimeni nu a justificat / explicat care-i problema.
Nu as crede ca aparatul este mai nociv decat multe E-uri Idea
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea -> Pescuitul crapului Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum