Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea Pescuit Vrancea
Site-ul bravilor pescari vranceni

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
  AlbumAlbum   ProfilProfil    Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Balta de la Doaga de peste calea ferata - concesionata???

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea -> Vrancea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ender644
JUNIOR

Data înscrierii: 22/Mar/2010
Locație: Tecuci

MesajTrimis: Joi Apr 01, 2010 8:21 pm    Titlul subiectului: Balta de la Doaga de peste calea ferata - concesionata??? Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua!
Am fost de curand in zona Doaga, la o balta pe care imi placea foarte mult sa pescuiesc(mai ales din barca) - balta de peste calea ferata. Au aparut niste pancarte cu "proprietate privata". Ce sa inteleg? Balta a fost concesionata? Inca de anul trecut s-a restrictionat accesul in zona, cand au ridicat un mal de pamant sa nu mai treaca masinile peste calea ferata. Imi pare rau, pentru ca era una din baltile care-mi dadea satisfactie si mie si sotiei, si catelului Smile (partenerii mei de barca).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Constantin
Site Admin

Data înscrierii: 12/Iun/2007
Locație: Focsani

MesajTrimis: Joi Apr 01, 2010 9:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bun venit Exclamation

Se pare ca este adevarat.
La fel ar fi si cu balta unde este plaja!
ender644
JUNIOR

MesajTrimis: Sâm Apr 03, 2010 6:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intr-o zi, cand vroiam sa ajung la balta cu pricina, am luat-o cum masina la stanga dupa podul de la cosmesti (eu vin de la tecuci). Fiind noroi pe drumul care trece prin padurice, am vrut sa ocolesc si am sfarsit prin a o lua pe alt drum. Am gasit mai multe balti printre copaci, erau oameni la iarba verde si mai aruncau si o undita in apa. Nu am stat atunci sa ma uit la ei, ca m-am dus in alta parte.. Intrebarea este: este peste in baltile din padure? Ca e un loc foarte frumos pentru mers si cu familia - umbra, iarba verde...ei fac gratarul, eu dau la peste Cool .
Sus
ender644
JUNIOR

MesajTrimis: Dum Apr 04, 2010 5:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am fost azi si am ramas dezamagit. Numai vegetatie submersa cat vezi. Pacat, ca in padure sunt multe balti cu adancime destul de mare, si care ar putea sa tina peste frumos. Degeaba platim permise, astia nu vor sa ne faca si noua niste locuri de pescuit - ba din contra, mai si concesioneaza dintre cele existente... Sad
Sus
Constantin
Site Admin

MesajTrimis: Dum Apr 04, 2010 6:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ender644 a scris:
Am fost azi si am ramas dezamagit. Numai vegetatie submersa cat vezi. Pacat, ca in padure sunt multe balti cu adancime destul de mare, si care ar putea sa tina peste frumos. Degeaba platim permise, astia nu vor sa ne faca si noua niste locuri de pescuit - ba din contra, mai si concesioneaza dintre cele existente... Sad

Ai perfecta dreptate!
Conducerea filialei nu este interesata de pescarii obisnuiti.
Pe de alta parte nici nu exista o actiune convergenta a tuturor pescarilor.

Un sfat. Incearca sa profiti de prohibitie si sa prospectezi coada - dar nu numai- lacului de la Ciuslea/Movileni. Sunt zone in care se poate veni si cu familia.

P.S. Ce stii de Corod?
S-a bagat peste? Trage? Cat este taxa? As vrea sa vin - cand se va mai incalzi- la o partida de obleti. Poate mergem impreuna.
ender644
JUNIOR

MesajTrimis: Lun Apr 05, 2010 5:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
P.S. Ce stii de Corod?
S-a bagat peste? Trage? Cat este taxa? As vrea sa vin - cand se va mai incalzi- la o partida de obleti. Poate mergem impreuna.

Am fost azi, dar din pacate batea vantul si erau niste valuri ca la mare. Sad Pescari o gramada, capturi ioc. Am prins un oblete minuscul in doua ore de pescuit.... si o raceala puternica... Embarassed
Taxa 30 LEI, daca prinzi vreme frumoasa e placut de iesit chiar si cu familia. Fiind prohibitie nu prea avem unde sa ne ducem in alta parte.
Daca vrei sa mergi, da-mi un mesaj. As fi incantat, avand in vedere faptul ca nu am pe nimeni cu care sa merg la pescuit (exceptand nevasta si cainele), si cu atat mai putin pe cineva de la care sa am ce invata.
Voi ce balti mai frecventati in prohibitie?
Sus
Constantin
Site Admin

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 6:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ender644 a scris:
Voi ce balti mai frecventati in prohibitie?

Pana anul asta erau cateva balti unde se putea pescui : Doaga, Costisa, Calieni.
Va trebui sa ne (re)orientam catre cele -cateva- private: Focsani (Mandresti), Biliesti sau Namoloasa jud Galati la cca 15 km de Nanesti.
ender644
JUNIOR

MesajTrimis: Vin Apr 09, 2010 6:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din comunicatul de presa al ANPA:

"Odată cu apariția Legii 317/2009 care aprobă și completează OUG 23/2008 privind pescuitul si acvacultura permisele de pescuit sportiv emise de către Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură (ANPA) sunt distribuite numai prin asociațiile de pescari sportivi, legal constituite și înscrise în Registrul unic de evidență. Așadar ANPA nu mai poate să elibereze permise direct către pescarii sportivi, cum s-a întâmplat în ultimii doi ani.
În rândul pescarilor sportivi aceste prevederi care impun procurarea permiselor de la asociațiile de pescari sportivi au stârnit nemulțumiri, mulți neînțelegând de ce trebuie să plătească taxă de membru la aceste asociații pentru a-și putea procura permisul care asigură dreptul de pescuit în habitatele piscicole naturale.
Legea mai sus menționată nu prevede expres obligativitatea pescarilor de a se înscrie in asociațiile de pescari sportivi pentru a-și procura permisul dar cum asociațiile sunt organizații non-guvernamentale nici administrația nu le poate obliga să distribuie gratuit permisele de pescuit sportiv, mai ales că nu există posibilitatea de a le rambursa cheltuielile de distribuție.
În baza Legii 317/2009 care aprobă și completează OUG 23/2008 privind pescuitul si acvacultura a fost aprobată legislația secundară, adică Ordinul ministrului agriculturii și dezvoltării rurale nr. 20/2010, modificat de Ord. 50/2010, privind condițiile și regulamentul de practicare al pescuitului sportiv, precum și modelul permisului de pescuit sportiv. Numai după aprobarea acestui ordin s-a putut demara emiterea și eliberarea permiselor de pescuit sportiv către asociațiile de pescari. Acestea sunt acum disponibile la asociațiile înscrise în Registrul unic de evidență al asociațiilor de pescari sportivi. Lista acestor asociații poate fi verificată pe situl ANPA, http://www.anpa.ro
Întrucât am primit sesizări că unii reprezentanți ai unor asociații de pescari sportivi au ieșit în mass-media cu declarații prin care contesta valabilitatea permiselor de pescuit sportiv și susțin că în județele respective se poate pescui doar cu carnetul de membru vizat la asociațiile pe care le reprezintă facem precizările cuvenite. Conform Legii 317/2009 care aprobă și completează OUG23/2008 privind pescuitul si acvacultura, pescuitul în habitatele piscicole naturale se face pe baza permisului emis de ANPA și eliberat de asociațiile de pescari sportivi. Atragem atenția că vizarea carnetului de membru la orice asociație de pescari sportivi nu conferă drept de pescuit în habitatele piscicole naturale, în absența permisului emis de ANPA. De asemenea atragem atenția că nu există habitate piscicole naturale concesionate pentru pescuit sportiv, cu excepția concesiunilor din Delta Dunării. Este vorba de zona 11: Braț Chilia km 54-km 40; Braț Tătaru și Pardina; zona 12: Braț Chilia km 40-km 0; Braț Babina și Cernovca, Ostroavele Babina și Cernovca; Braț Musura până la vărsare în Golful Musura; canalul de centură al amenajării piscicole Popina precum și canalele Cardon, Sondei și Sfiștofca; și zona 16: Complex Matița –Merhei; canalul ocolitor de la amenajarea piscicolă Chilia care face legătura între Brațul Cernovca și Complexul Matița-Merhei.
Taxa pentru eliberarea permiselor este aceeași cu cea de anul trecut, conform HG 1016/2008, respectiv 30 lei, 10 lei pentru elevi/studenți, persoane cu handicap ușor și mediu și gratuit pentru pensionari și persoane cu handicap grav.
Permisele de pescuit sportiv sunt eliberate de filialele regionale ANPA către asociațiile de pescari sportivi pe baza unor tabele nominale și a documentelor justificative, pe categorii de beneficiari. Filialele regionale ANPA emit nominal fiecare permis de pescuit recreativ/sportiv, conform legii, completând datele de identificare ale solicitantului, conform tabelului prezentat de asociațiile de pescari sportivi.
Asociațiile de pescari sportivi, conform legislației în vigoare, nu pot obține autorizații de pescuit sportiv și deci nu primesc drept de gestionare a pescuitului sportiv pe anumite habitate piscicole naturale, astfel că nu se poate vorbi de drept de exclusivitate al vreunei asociații în astfel de habitate, cu excepția concesiunilor din Delta Dunării.
Așadar indiferent de la ce asociație și din ce județ obțineți permisul de pescuit sportiv emis de către ANPA și eliberat de asociațiile de pescari sportivi, acesta vă conferă drept de pescuit sportiv în toate habitatele piscicole naturale din țară, cu excepțiile menționate mai sus."

Documentul original poate fi consultat aici: http://www.anpa.ro/
Veti gasi un document pdf care trebuie descarcat."

Citat:
De asemenea atragem atenția că nu există habitate piscicole naturale concesionate pentru pescuit sportiv, cu excepția concesiunilor din Delta Dunării. Este vorba de zona 11: Braț Chilia km 54-km 40; Braț Tătaru și Pardina; zona 12: Braț Chilia km 40-km 0; Braț Babina și Cernovca, Ostroavele Babina și Cernovca; Braț Musura până la vărsare în Golful Musura; canalul de centură al amenajării piscicole Popina precum și canalele Cardon, Sondei și Sfiștofca; și zona 16: Complex Matița –Merhei; canalul ocolitor de la amenajarea piscicolă Chilia care face legătura între Brațul Cernovca și Complexul Matița-Merhei.

De aici ce sa inteleg? Ca cei care au pus insemnele cu "proprietate privata" pe baltile de la Doaga au facut asta ilegal?
Bine, nu scrie pe nicaieri pescuitul interzis, dar parca nu prea-ti vine sa te duci cu barca pe o balta din asta...
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea -> Vrancea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum