Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea Pescuit Vrancea
Site-ul bravilor pescari vranceni

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
  AlbumAlbum   ProfilProfil    Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Autodenunt: Am braconat!

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea -> Povestiri, povesti...
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Constantin
Site Admin

Data înscrierii: 12/Iun/2007
Locație: Focsani

MesajTrimis: Sâm Iun 28, 2014 10:26 pm    Titlul subiectului: Autodenunt: Am braconat! Răspunde cu citat (quote)

Ieri am dat la peste. La Calimanesti. In urma cu o saptamana am dat la Calieni. Si mai in urma cu vreo 10 zile tot la Calimanesti am dat. Am dat dar nu am luat. Era prima oara cand mi s-au intamplat consecutiv doua astfel de ...ispravi Laughing
Am inceput cu doua feedere. Fiecare lanseta cu montura ei. Am nadit si am nadit Si am asteptat vreo doua ore. Am scos apoi si o varga de 6 m. Dupa ceva timp am abondonat-o si am pus la lucru inca o lanseta. Pe la mijlocul zilei am asezat pe suport o alta.

Am tras cu ochiul, ba pot spune ca am tras cu amandoi, la vecinii , localnici, din stanga si dreapta dar nu am vazut nimic de povestit. Contrar obiceiului am intrat in vorba cu unul din ei. Mi-a zis ceva deloc incurajator: "...asta e...nu trage...". Cand a plecat, soarele fiind la multe sulite pe cer, am vazut ca a scos juvelnicul cu un singur peste. Cred ca era o platica de vreo kila.

Parafrazand o reclama mi-am zis: fie ce-o fi...si am mai pus la aerisit inca o lanseta. Si ca sa am si ceva "activitate" am "dezgolit" un match.

Geaba, bre, geaba!

Si pentru ca mai era vreo ora de... stat pe malul baltii am "aruncat" , in disperare de cauza, matchul si am luat varga de obleti cu carlig de 22. A se retine asta! Va fi foarte important... pentru ce va urma! Nu remarcasem o mare prezenta a acestora dar era ultima speranta. Dupa vreo zece bucati frumusele am crezut ca o sa scap varga din mana. Un "diavol" tragea vartos de ea. Am banuit cine era dumnealui. Am manevrat cu ingaduinta necesara unei asemenea imprejurari si am scos morunasul cel bataios.
La al patrulea am pierdut acul; cred ca a ramas in gura pestelui. Am pus alt forfac cu carlig de 20 de culoare rosie. Si a urmat "cosmarul": rateu dupa rateu. Agatam obletul dar nu-l puteam intepa. Ce se intampla, doctore!
Dupa o vreme a inceput sa lucreze si carligul cel rosu: peste 10 obleti si un morunas.

Asta a fost. Am braconat... Astept instantele, juridica si morala, sa ma judece!
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea -> Povestiri, povesti... Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum