Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea Pescuit Vrancea
Site-ul bravilor pescari vranceni

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
  AlbumAlbum   ProfilProfil    Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cum sa fierbem boiliesurile?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea -> Pescuitul crapului
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Constantin
Site Admin

Data înscrierii: 12/Iun/2007
Locație: Focsani

MesajTrimis: Mar Mar 27, 2012 9:43 pm    Titlul subiectului: Cum sa fierbem boiliesurile? Răspunde cu citat (quote)

Sa fierbem boiliesurile in aburi sau in apa?

Intotdeauna mi-am fiert boiliesurile in apa, chiar si atunci cand faceam cantitati uriase aici la Quest Baits. Un prieten a incercat sa isi fiarba boiliesurile la aburi acasa si nu a reusit decat sa le turteasca pe o parte si sa-si umple bucataria de condens.

Pentru cantitatile de boiliesuri pe care o sa le produci pentru inceput, cu siguranta ti-as recomanda sa le fierbi in apa. Asa cum vei descoperi mai tarziu, fierberea in apa te poate ajuta foarte mult la respectarea
duratei de fierbere. Pentru ca esti incepator in producerea boiliesurilor, voi mentiona rapid cateva sfaturi
care sa te ajute pentru inceput. Incepe cu cantitati mici de mix pana te acomodezi cu rulatul boiliesurilor. Cu siguranta nu ti-as recomanda sa rulezi mai mult de jumatate de kilogram de mix pentru inceput. Vei descoperi ca spre sfarsit pasta devine mai tare si va fi mai dificil de rulat, daca rulezi cantitati mai mari. Asa cum se intampla cu foarte multe lucruri in viata, cu cat exersezi mai mult cu atat devii mai bun si mai eficient.
Shaun considera ca fierberea in apa ne ajuta sa determinam mai exact durata de fierbere.

Sparge ouale intr-un castron si adauga toti aditivii lichizi sau praf, precum si eventualii coloranti. Amesteca totul bine pana la omogenizare si adauga mixul putin cate putin, pana obtii consistenta dorita. In aceasta faza este indicat sa imparti coca in doua si sa pui jumatate intr-o folie de plastic pentru a nu se usca in timp ce rulezi cealalta jumatate. Daca observi ca pasta se lipeste de masa de rulat, presara putina faina pe masa; o sa se dizolve atunci cand fierbi boiliesurile. Unii oameni recomanda uleiul pentru gatit ca si lubrifiant, dar eu intotdeauna am preferat ceva ce nu contamineaza boiliesurile. Odata boiliesurile rulate, pune apa la fiert intr-un vas mai mare. Cu ani in urma cand am inceput sa imi rulez propriile mele boiliesuri mi-am cumparat o oala ieftina si o strecuratoare, pentru ca mai tarziu sa imi cumpar un cazan Burco pentru catering, care a fost foarte potrivit pentru fiertul boiliesurile de casa.

Puneti boilisurile in apa si veti observa cum temperatura scade imediat. Acesta este momentul in care fiertul in apa va poate ajuta cu determinarea duratei de fierbere. Asteptati pana cand boiliesurile se umfla si se ridica la suprafata. Odata ce s-au ridicat scoateti-le din apa (aici devine utila strecuratoarea pentru ca le puteti scoate pe toate odata) si asezati-le pe un prosop ca sa se usuce si sa revina la dimensiunea initiala.
Unii recomanda sa fierbem boiliesurile un anumit interval de timp, dar acest lucru este irelevant daca nu luam in considerare cantitatea de apa pe care o folosim. Zece boiliesuri in 5 litri de apa cu greu vor opri apa din fiert, pe cand 100 de boiliesuri o vor opri cu siguranta. Zece boiliesuri fierte pentru 1 minut si jumatate vor fi mult mai fierte decat 100 de boiliesuri lasate acelasi interval de timp in aceeasi cantitate de apa.

Sper ca aceste sfaturi sa te ajute. Spor la rulat!
Fir intins!

Preluare dupa Shaun Harrison.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea -> Pescuitul crapului Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum