Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea Pescuit Vrancea
Site-ul bravilor pescari vranceni

FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
  AlbumAlbum   ProfilProfil    Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

cum prindem novacul?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea -> De la lume adunate...
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
maruis35
FRESH

Data înscrierii: 22/Dec/2010
Locație: focsani

MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 6:25 pm    Titlul subiectului: cum prindem novacul? Răspunde cu citat (quote)

Salut, dupa cum bine stim cu totii majoritatea baltilor private "Movila miresii, Seaca,Lutul alb chiar si la Mandresti in afara de Crap mai sunt populate cu Sanger,Novac, Fitofag cu ce momeala se poate prinde? stie cineva. A prins cineva asa ceva, dar nu din nimereala? Multumesc. Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
don_cretu
JUNIOR

Data înscrierii: 31/Oct/2009

MesajTrimis: Lun Ian 10, 2011 2:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

poate stie domnu vrabie Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Constantin
Site Admin

Data înscrierii: 12/Iun/2007
Locație: Focsani

MesajTrimis: Mar Ian 11, 2011 9:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

don_cretu a scris:
poate stie domnu vrabie Laughing Laughing Laughing

Stiam eu ca am un admirator...
Constantin
Site Admin

MesajTrimis: Mar Ian 11, 2011 10:34 pm    Titlul subiectului: Re: cum prindem novacul? Răspunde cu citat (quote)

maruis35 a scris:
Salut, dupa cum bine stim cu totii majoritatea baltilor private "Movila miresii, Seaca,Lutul alb chiar si la Mandresti in afara de Crap mai sunt populate cu Sanger,Novac, Fitofag cu ce momeala se poate prinde? stie cineva. A prins cineva asa ceva, dar nu din nimereala? Multumesc. Cool

Zilele trecute rasfoind - deh! e INCA iarna!- arhiva am dat peste ceva care ti-ar putea fi folos (dar si altora...nu-i asa Cretz-ul-e Rolling Eyes ).

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Profesionistii nu prind la nimereala. Si nici vorbareti nu sunt!
peter_pescar
JUNIOR

Data înscrierii: 24/Apr/2010
Locație: Tecuci

MesajTrimis: Mie Mar 09, 2011 8:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

maduva de la stuf e buna.si mai exact partea din apa a plantei se taie si se decojeste .mai poti incerca la boabe de mazare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Nitu V
JUNIOR

Data înscrierii: 29/Feb/2008
Locație: braila

MesajTrimis: Joi Mar 10, 2011 10:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fratilor...daca-i spune fitofag inseamna ca se hraneste cu fitoplancton iar zoofagul cu zooplancton . principiul hranirii este strecurarea apei si retinerea numai a chestiilor care-l intereseaza...fitoplanctonul sau zooplanctonul dupa caz.
orice agatare in gura cu un carlig in care se pune o momeala este pur intamplatoare. la un concurs trabucco sau sensas - nu mai retin - benzar a facut o demonstratie de cativa chinezoi dinastia avand in carlig ...filtru de tigara. Laughing Laughing Laughing Laughing
daca se poate face in apa chiar si cu namol un efect de nor , chinezoii se si apuca de strecurat apa . un carlig plasat in zona poate fi aspirat accidental si gata captura.
tot un chinezoi este si amurul pe care personal l-am vazut rontaind papura . dar el mananca si altceva ...de la lucerna la rame negre...etc.
al patrulea chinezoi de la noi din tara este scoicarul--daca nu gresesc - dar stiu fff putin despre el.
sportiv nu pot fi prinsi nici fitofagii nici zoofagii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Constantin
Site Admin

MesajTrimis: Vin Mar 11, 2011 7:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nitu V a scris:
...sportiv nu pot fi prinsi nici fitofagii nici zoofagii.

Regret - doar asa, de dragul acestei discutii- ca nu mi-am notat ceea ce am citit pe site-uri despre prinderea fito/zoofagiilor: ungurii au inventat o momeala (si o montura anume, parca) privind prinderea acestora.
Tot la fel regret ca nu am auzit -mea culpa! Sad - ca inventia sa fi capatat raspandire.

Adevarul este ca acesti pesti incita mult pescarii in conditiile in care carprodroamele sunt putine si prohibitive. Mai toate baltile private sunt intens populate cu acesti pesti datorita rentabilitatii lor.

Asa stand lucrurile nu vad de ce pescarii nu ar persevera in cautarea mijloacelor de prindere a ...fagilor. Chiar in conditiile unei frecvente reduse.

Destanui un mic secret. Si asa nu (mai/ma)citeste nimeni Rolling Eyes .Am pus ochii ...pe o balta cu f multi ...fagi. Si voi incerca daca, ce si cum...

Cu ani in urma un director de ferma mi-a zis ca fitofagii au "gatul"(faringe) f stramt si de aceea nu-i intereseaza o hrana de dimensiuni mari.
Nitu V
JUNIOR

MesajTrimis: Sâm Mar 12, 2011 1:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am fost inteles gresit ...pot fi prinsi cu carligul in gura...numai si numai accidental. adica sa absoarba carligul impreuna cu apa pe care o filtreaza. de aceea este nevoie de un carlig care sa stea suspendat intre ape . nici o hrana nu o sa-i starneasca interesul daca nu o sa vina prin absorbtia apei si strecurarea ei . daca dimensiunile depasesc cu mult dimensiunile hranei obisnuite cu atat mai rau. puneti linkul cu ungurii poate ma dumiresc si eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Constantin
Site Admin

MesajTrimis: Lun Mar 14, 2011 8:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nitu V a scris:
am fost inteles gresit ...pot fi prinsi cu carligul in puneti linkul cu ungurii poate ma dumiresc si eu.

http://www.infopescar.tv/forum/pescuitul-la-crap-fitofag-si-caras/novacul-t29.html

Nu stiu daca acest link este chiar cel la care am facut referire anterior. Oricum postarile din topic imi par a fi credibile / posibile.
Nitu V
JUNIOR

MesajTrimis: Lun Mar 14, 2011 9:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

m-am convins ...ceea ce descriu ei nu se numeste pescuit sportiv si de aici pleaca toata confuzia. cand or sa reuseasca sa bage in carlig un animalut dinala de-i spune zooplancton sau o alga microscopica o sa ma apuc si eu dupa cateva lectii.
efect de nor , dulce de acord , carlige suspendate ura si la gara. Laughing
Sus
Constantin
Site Admin

MesajTrimis: Lun Mar 14, 2011 11:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nitu V a scris:
m-am convins ...ceea ce descriu ei nu se numeste pescuit sportiv si de aici pleaca toata confuzia...

Uite asa se declanseaza avalansa sau bulgarele de zapada...

Te rog sa ma dumiresti (poate si pe altii) ce este nesportiv in urmatoarele citate:

A.
"Pe piata din arad, se gasea(adus din ungaria) o nada speciala pentru pescuitul pestilor care se hranesc cu plancton (zoo sau fitoplancton). Erau niste bulgari cu diametrul de ~10cm, de o consistenta tare, in care se insera o tija care se atasa liniei de pescuit(ca si lestul). In vecinatatea acestei bile compusa din particole care alcatuiesc planctonul, se plasa cirligul,cu diferite momeli, uneori se prindea si cu cirligul gol. Nu era important ce e in cirlig, deoarece , novacul aspira norul care se forma prin dizolvarea acelei bile, si implicit cirligul.
Pufuletele era preferat deoarece ridica cirligul de pe fundul apei, iar novacul, prin modul sau de hranire(filtrare) aspira si cirligul.
Eu am prins si la vierme si la porumb si la puffy, dar nu am gasit o momeala sa selecteze, exclusiv novacul. Mai prindeam si alte specii de pesti,dar asta a fost metoda cea mai prolifica din punct de vedere a pescuitului SPORTIV a acestui peste. "

B.
"Eu prind de obicei novacul la pluta. Un fir de 25 zik eu ca e suficient, o montura fina si o pluta micutza. Pe carlig sau triling se pune un expandat. Toata treaba este nada, (cu efect de nor), cu care trebuie insistat in jurul plutei. Novacul intradevar aspira norul, iar un expandat sau un technopuffy isi face cel mai bine treaba in acel minim de curent, din aspiratia novacului. In momentul in care nu mai trag carashii, ishi face prezenta novacul. S-a intamplat sa prind asa si destul de mult ten, dar in general toti Fitofagii ishi fac prezenta, fie ca este vb de novac, scoicar, sanger... "

De buna seama ca nu am luat in consideratie prostioarele unora.

P.S. Mai degraba neintelegerea pleaca -sper- de la prevederile regulamentului de competitie fata de cele generale de pescuit sportiv.
Cata vreme exista un ac (desi regulamentul imi da voie la doua) chiar si gol nu vad unde este problema. Decat daca vrem sa ne intalnim la gara...
Nitu V
JUNIOR

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 7:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

daca legea da voie cu 2 ace nu sunt probleme ...daca x pescuieste cu 6 ace ,iar nu sunt probleme pt mine deoarece nu am competente in verificarea pescarilor ,sa vina organul sa-l prinda...
neintelegerea a plecat din prejudecata mea ca pestele trebuie pacalit sa inghita momeala atasata de carlig . exista o f mare asemanare intre pescuitul la boiles si metoda descrisa mai sus si oare nu este sportiv pescuitul la boiles ? mea culpa.
Sus
Nitu V
JUNIOR

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 7:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

gara mie-mi aduce amintiri placute...acolo am baut prima data bere fara parinti. Laughing
Sus
Constantin
Site Admin

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 8:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nitu V a scris:
gara mie-mi aduce amintiri placute...acolo am baut prima data bere fara parinti. Laughing

Laughing Laughing Laughing

P.S. Poate ai remarcat. Pana acum sunt peste 400 de vizualizari. Semn ca este un subiect de interes.

Ar innebuni patronii de balti daca novacul s-ar prinde in serie Razz
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Pescuit Vrancea -> De la lume adunate... Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum